Kérlek röviden foglald össze, hogy mit jelent a klubunknál jelenleg is zajló post-season munka?
Hiszek benne, hogy a szezon utáni időszakban tudnak a legtöbbet fejlődni az év közben sokat játszó játékosok. Az egyetemen a mesterképzésen a szakdolgozatomat is ebből a témából írtam. Sokan úgy gondolkoznak, hogy a szezon hét hónapból áll és van öt hónap, amikor nincs szezon. Nem gondolunk bele abba, hogy mennyi mindent lehetne tenni ebben az öt hónapban.
A csapataimra mindig jellemző volt, hogy nyáron nem pihentem, hanem próbáltam a játékosokat fejleszteni. Ezt szeretném meghonosítani Pécsett is. Már egy évvel ezelőtt ilyenkor, rögtön a Pécsre érkezésem után, dolgoztunk az év ezen szakaszában. Iványi Dalma a külső poszton szereplőkkel, míg Daliborka Vilipics a magasemberekkel foglalkozott.
Végül milyen érdekes ívet írt le a szezonunk. A három magas játékos, aki részt vett abban a post-season munkában, Kiss Angelika, Adenike Olawuyi és Josepovits Kinga vállalta a főszerepet a bronzmeccs lezárásakor. Győrben Julia Reisingerova csak pár percet tudott játszani vállsárülés miatt. Ez a három lány a kiváló győri centersor ellen szenzációsan játszott és megnyertük a mérkőzést. Rögtön utána mondtam is nekik, hogy kifizetődött a nyári munka.
Hogyan épül fel ez az időszak? Szemléletesen fogalmazva, csinálsz valami mást, mint amit a tankönyvek írnak?
A könyvek azt írják, hogy van pre-season, in-season és post-season. Én úgy tekintek erre, hogy van egy negyedik periódus is, a post-season mellett az off-season.
Hathetes nálam a post-season és utána kezdődik az off-season. A post-season során olyan munka zajlik, ami irányt szab a játékosoknak, hogy mit kell tenniük az off-season során. Akkor már nem kell Pécsen lenniük, hanem bárhol lehetnek a világon és dolgozhatnak egyedül vagy akár személyi edzővel a pre-season rajtjáig.
A munkánk ilyenkor négy részből áll. Első és legfontosabb, a rehabilitáció. Ez azt jelenti, hogy a krónikus sérüléssel bajlódó játékosokkal - és ez sajnos szinte mindenkire elmondható olyan terhelés után, amit év közben kapnak – dolgoznak a szakembereink.
Nagy hangsúlyt kapnak ilyenkor a prevenciós gyakorlatok, de például, ahogy történt Studer Ági esetében, ilyenkor kerül sor szükség esetén a műtétre. Ági már meg is kezdte a rehabilitációt, de ugyanígy rehabilitál Rátkai Eszter is, aki gerincproblémákkal küzd.
A második rész az erőnléti munka, de ez elsősorban konditeremben zajlik. A harmadik rész az egyéni képzés, kézségfejlesztés, míg a negyedik a csapatban való játék fejlesztése. Nem öt, hanem kettő vagy három játékos kapcsolatára fókuszálunk ilyenkor. Ezeket a későbbiekben be tudják építeni a csapatmunkába.
Hol zajlanak ezek az edzések? Pécsett jelenleg minden rendelkezésre áll?
A Nemzeti Kosárlabda Akadémián mind a négy előbb felsorolt irányba kiváló lehetőségek vannak. Rendelkezésre áll egy felszerelt rehab centrum. Itt például Tóth Orsival jelenleg is dolgoznak, mivel a sarkával akadnak problémák. Ezzel szezon közben az erőltetett menetben nem tudtunk annyit foglalkozni, most erre is oda tudunk figyelni.
Rendelkezésre áll az akadémián a csarnok, a konditerem, minden, ami ehhez a munkához szükséges. Nagy köszönettel tartozunk mindenkinek, hogy ilyen körülmények között végezhetjük ezt a munkát.
A játékosokat nézve kikkel dolgoztok? Illetve, mekkora stáb segíti a munkádat?
Ebben a munkában most elsősorban a B-csoportos csapatunkban szereplők vesznek részt. Nekik még van mérkőzésük a szezonból, a Vasassal játszanak a harmadik helyért. A következő szezonra élő szerződéssel rendelkező játékosok is dolgoznak ilyenkor. Ezen felül lehetőségünk van arra is, hogy a kiszemelt játékosokat, akik potenciálisan a felnőtt keretbe kerülhetnek, jobban megnézzük.
Ennek jegyében nagy számban a junior bajnokaink is részt vesznek ebben a munkában. Nekik tökéletes lehetőség ez. Komoly, nyolcfős stáb dolgozik ilyenkor a lányokkal. Biztos, hogy tudnak fejlődni egyénileg is és akár kiharcolhatnak magunknak helyet a következő szezonra a felnőtt együttesben.