NKA Universitas Pécs

Győzelemmel búcsúztunk az Európa Kupától

2024. január 18.
Győzelemmel búcsúztunk az Európa Kupától Két ponttal legyőztük a török Melikgazi Kayserit, de gyengébb dobóteljesítményünk miatt esélyünk sem volt a továbbjutásra. Egy felkészült, jól játszó és fáradhatatlannak tűnő csapat ellen a győzelem lehet az egyetlen örömünk.
Szépen megteltek a lelátók a kezdésre, sokan voltak kíváncsiak a pécsi nyolcaddöntőre. A feldobás után a törökök hozták el a labdát és az első kosarat is ők szerezték, Holmes révén egy hárompontossal indítottak. Kiegyenlítettünk, de nem lehet azt mondani, hogy ontották volna a kosarakat a csapatok, négy perc elteltével is 3-3-as eredmény díszelgett az eredményjelző táblán. Ebben a szakaszban remekül védekeztünk, Peyton Williams labdákat szerzett, majd lassan a pontgyártás is megindult. Petronyte találataival tartották a lépést a törökök a mieinkkel (6. perc 7-7). A Kayseri vette kezébe az irányítást Cuic vezérletével, majd Ellenberg hármasával 14-7-re vezetett a vendégcsapat, amelynek összeállt a védekezése is, harcosabban küzdöttek a labdákért. Jovan Gorec időt kért az amerikai triplája után, de hiába, továbbra sem ment úgy a dobás, ahogy szerettük volna. Tízenegy pontos vendégvezetés után (7-18) Ellenberg elkapta a fonalat, még szerencse, hogy a hetedik kísérletre végre egy pécsi hármas is a gyűrűben landolt, Sydney Wallace alakította ki találatával az első negyed 12-20-as eredményét.

Simon Zsófi középtávolijával, majd Mérész Beatrix betörésből elért kosarával négy pontra közelítettünk a törökökhöz, akik egyébként négy és fél perc alatt mindössze egy büntetőt jegyeztek. Sajnos a mieink támadójátéka sem volt túl hatékony, 25%-kal céloztunk mezőnyből (15. perc 18-21). Emre Özsari időkérése után Peyton Williams révén egy pontra megközelítettük a Kayserit, de ezért is hatalmasat kellett küzdeni a pályán. Amerikai centerünkre fújtak sportszerűtlent 22-23-nál, be is dobták a két büntetőt, ám a folytatásban épp Peyton Williams kosaraival fordítani tudtunk (19. perc 26-25)! A nagyszünetre egyenlő lett az állás, kezdődhetett minden előről, de most már csak 2x10 perc maradt arra, hogy 12 ponttal nyerjünk.

Ahogy a mérkőzés elején most is Holmes köszönt be elsőként, duplájára Weninger Virág triplából válaszolt (32-31). A Kayseri ismét ellépett (32-37), majd Weninger Virág szerzett három pontot, mivel tripladobás közben szabálytalankodtak vele, mindhárom szabaddobása hibátlan volt, de az idő vészesen fogyott. Petronyte a büntetővonalról nem tudott hibázni, így négy ponttal vezetett az ellenfél (24. perc 35-39). Minden egyes találatért alaposan megküzdöttünk, hol büntetőkből, hol a 6,75-ön túlról triplából találtunk be, 43-41-re vezettünk a 28. percben. A negyed vége a román Cuicról szólt, aki visszaverte a pécsi attakot (43-45). Petronyte volt résen egy szerzett labdánál, könnyedén feltette, néggyel ment a török gárda, hogy ez egyre olvadt a negyed végére, arról Nadija Smailbegovic tehetett egy dudaszós hármassal (46-47).

Cuic sarokból bevágott hármasával indult a záró felvonás, futottunk a törökök után, utol is értük őket, sőt csapatunk legeredményesebb játékosa, Mérész Beatrix közelijével vezettünk (52-50). Rendre egyenlíteni tudott a Kayseri, sőt, bő öt perccel a vége előtt Holmes két ziccerével 58-55-re a vendégek vezettek. A 34 esztendős Petronyte fáradhatatlannak tűnt, 24. pontját is megszerezte és 19 lepattanónál járt a 37. percben úgy, hogy szinte végig a pályán volt (59-63). Az utolsó másfél percre 66-66-tal fordultak a csapatok, már csak a győzelem megszerzésében bízhattunk, a továbbjutás elúszott. A győzelem végül összejött, egy harcos, jól kosárlabdázó török csapatot sikerült legyőzni 72-70-re.

NKA Universitas Pécs – Melikgazi Kayseri 72-70 (12-20, 17-9, 17-18, 26-23)
Pécs. 800 néző. V.: Zoran Mitrovski (MKD), Josip Mikulic (CRO), Maid Lasetovic (BIH)

NKA Universitas Pécs: Tadic 12/3, Wallace 14/9, Simon 2, Mérész 14, P. Williams 12. Csere: M. Williams -, Kiss -, Smailbegovic 8/6, Weninger 10/3. Edző: jovan Gorec, Iványi Dalma, Kmezic Daliborka
Melikgazi Kayseri: Ellenberg 11/3, Cuic 17/3, Ari 7/3, Holmes 11/3, Petronyte 24. Csere: Gezgin -, Gokdemir -, Karakas -. Edző: Emre Özsari

Jovan Gorec: Gratulálok az ellenfélnek, és sok sikert kívánok nekik a nyolc között. Jó meccset játszottunk, sőt, három és fél percnyi kihagyástól eltekintve mindkét találkozón jól játszottunk, és nyolcvan pont alatt tartottuk otthon és idegenben is azt a Kayserit, akik rendszerint 80 fölött termelnek a török bajnokságban. A 11 ledolgozandó pont miatt sokszor siettettük a támadásainkat, elhamarkodott döntéseket hoztunk, de összességében nem lehetek elégedetlen, hiszen így is sok tiszta dobóhelyzetet alakítottunk ki, más kérdés, hogy részben a nyomás, részben a rutintalanságunk miatt egy jelentős részüket kihagytuk.

Peyton Williams: Tudtuk előre, hogy nehéz mérkőzés lesz, és úgy is lett. Szívünket-lelkünket kitettük a pályára, beleadtunk mindent, de nem egyszerű azzal a tudattal játszani, hogy nem elég egyszerűen nyerni, minimum 12 ponttal kell. Jól védekeztünk, de támadásban szenvedtünk, és emiatt nem sikerült elérni a kitűzött célunkat.