68 : 61
Vasas Akadémia

Ezt kiküzdöttük, előnyben az ötödik helyért!

2024. április 30.
Ezt kiküzdöttük, előnyben az ötödik helyért! Csapnivaló első félidőt követően a nagyszünet után száznyolcvan fokos fordulatot vett csapatunk játéka és egy küzdelmes, nehéz mérkőzést 68-61 arányban megnyerve, a Vasas Akadémia ellen 1-0-ra vezetünk az 5. helyért zajló párharcban.

Ünnepélyes pillanatok előzték meg a mérkőzést, a szezon végén a profi karrierjét befejező Simon Zsófit köszöntötte a klubunk egy nagy csokor virággal és egy emlékplakettel, a szurkolók pedig „Köszönünk mindent, Simi” felirattal búcsúztak. Április 16-án játszott utoljára tétmeccset csapatunk, a Vasas pedig egy kemény sorozaton van túl a TFSE ellen, mindez meg is látszott az elején a játékon. Pontatlanul és dekoncentráltan kezdett mindkét gárda, jó két percig nem talált be egyik fél sem. Budácsik kezdte a pontgyártást, kétszer is eredményes volt a palánk alól, majd egy Jáhni triplával 0-7 állt az eredményjelzőn. Bő három percet kellett várni az első pécsi találatra, Matea Tadic értékesítette a büntetőit. Alaposan elkapta a fonalat az egyre nagyobb tempót diktáló Vasas, a negyed derekán 4-17-nél kikérte első idejét Jovan Gorec. Fokozatosan zárkózott fel csapatunk és tüntette el hátrányát, a tavaly még a Vasas mezében pattogtató Nadija Smailbegovic vette a kezébe a dolgokat és tíz pontot szerzett az első negyedben. Az első tíz perc végén 18-22 állt az eredményjelzőn, négyre olvadt a rajtot egyébként sokkal jobban elkapó Vasas előnye.

Laczkó Sári találatával közelebb zárkóztunk, majd ugyanő volt eredményes néhány támadással később, amivel egyenlített fiatal játékosunk (22-22). Sőt, Laczkó Sári volt az, akinek a kosarával először vezettünk a mérkőzésen (24-22). A lepattanózásban még mindig a vendégek voltak fölényben és nem tudtunk jobban átlendülni a piros-kékeken, akik ismét fordítottak (26. perc 24-28). Két perccel a nagyszünet előtt jött Jovan Gorec második időkérése is, mert újra a pontatlanság jellemezte csapatunk játékát. Nem hatottak az edzői intelmek, nyolc ponttal elléptek Budácsikék a félidőre, a Vasas centere tíz pontnál járt ekkor (31-39).

A sokkal pontosabban célzó és a lepattanók terén is fölényt kialakító pasarétiek ellen az első félidőben látottaknál sokkal többre volt szükség ahhoz, hogy be tudjuk húzni az ötödik helyért zajló párharc első meccsét. Ehhez Simon Zsófi egy remek, sarokból elengedett triplával adta meg a kezdő lökést, majd Mérész Trixi palánk alatti kosarával tovább zárkóztunk. Zsinórban tizennégy pontot szereztünk a harmadik negyed első három és fél percében, miközben nem kaptunk egyet sem. Minden labdáért és lepattanóért a mieink mentek határozottabban, ennek a harcosabb kiállásnak meg is lett az eredménye, 43-39-nél Milos Pavlovic megelégelte a látottakat és időt kért. 45-39 után mozdult el a 39 pontról a Vasas, Budácsik közelről volt eredményes. Nehezen tartotta előnyét csapatunk, a fokozatosan magához térő piros-kékekkel szemben (28. perc 52-49), a negyed végeredményét Sydney Wallace palánk alóli feltett labdája állította be (54-49).

Sydney Wallace kosarával indult a záró felvonás, de a hibáinkat könyörtelenül kihasználó Vasas mellett egy pillanatra sem lankadhatott a figyelem (34. perc 56-53). Inkább a küzdelem, mint a pontgyártás dominált ebben a szakaszban, három és öt pont között váltakozott a különbség, Mérész Trixi büntetőivel tartottuk magunkat (60-55). Három perccel a vége előtt három pontos előny birtokában voltunk (60-57), amikor a játékvezetők hosszasan videóztak egy labdabirtoklást, ami végül maradhatott a mieinknél. Rendkívül izgalmasan alakultak az utolsó percek. Az újabb eladott labdánk két pontot jelentett Allen révén a Vasasnak amikor csak másfél perc volt vissza. Jovan Gorec időt kért, az ezt követő akció során Sydney Wallace harcolt ki egy személyi hibát, amiért kettőt dobhatott a büntetővonalról. Hidegvérrel bevágta mindkettőt, de Tóth sem hibázott az ellentámadásnál. Matea Tadic befutásból elért akciójával 64-61-re módosult az állás, a Vasas viszont rontott. 34 mp volt vissza, amikor Sydney Wallace ismét a büntetővonalra állt, helyére tette mindkettőt (66-61), jött is a Vasas időkérése. Taylor hármasa még a gyűrűig sem ért el, jött is a taktikai fault húsz másodperccel a vége előtt, Weninger Virág pedig mindkét büntetőjét bedobta (68-61). Innét már nem volt visszaút, roppant nehezen, de sikerült megszerezni az első győzelmet a párviadalban, melynek folytatása szombaton Pasaréten.

NKA Universitas Pécs – Vasas Akadémia 68-61 (18-22, 13-17, 23-10, 14-12)

Pécs, 250 néző. V.: Farkas Gábor, Varga-Záray Katalin, Kovács Nimród

NKA Universitas Pécs: Tadic 10, Weninger 2, M. Williams 5/3, Mérész 8, P. Williams 6. Csere: Wallace 14/3, Olawuyi -, Smailbegovic 13/6, Simon 3/3, Kiss 1, Laczkó 6. Edző: Jovan Gorec, Iványi Dalma, Kmezic Vilipic Daliborka

Vasas Akadémia: Taylor 6, Tóth 17/6, Allen 9, Jáhni 9/3, Budácsik 14. Csere: Madár E. 2 Boros B. 2, Gelei -, Salamon 2, Kádár -, Madár K. -. Edző: Milos Pavlovic, Krivacevic Dragoljub

Jovan Gorec: - Ahogy Syd mondta, ez egy nehéz mérkőzés volt. Egy nagyon döcögős mérkőzéskezdéssel. Régóta nem játszottunk már. De a lányok a második félidőre úgy jöttek ki, hogy motiváltak voltak és így sikerült is nyernünk. A munkánknak még nincs vége. A legjobbunkat kell hozni vendégként is, nem lesz könnyű, mert harcolni fognak, akárcsak ma. Remélem, hogy mezőnyből eredményesebbek leszünk, mert ez ma komoly gondot jelentett. Akkor jobb formában kell pályára lépnünk.

Sydney Wallace: - Ez egy kemény mérkőzés volt. Örülök, hogy végül győzelemmel sikerült befejezni ezt a találkozót. A Vasas nehéz ellenfél volt, azért jöttek ma ide, hogy győzzenek. A négy legutóbbi találkozásunkkor legyőztek minket. Nem hagyhattuk, hogy ez ismét megtörténjen. Régóta nem játszottunk és kicsit tompán is indítottuk a találkozót. Sok dobásunk ki is maradt. Tudtuk, hogy mit kell tenni, belementünk a párharcokba, végül győzünk. Reméljük, hogy szombaton pedig be tudjuk fejezni a szezont.

Milos Pavlovic: - A mérkőzés nagyobbik részében jobban játszottunk. A kulcspillanatokban viszont nem tudtuk követni a játék fonalát. Nem vagyok elégedett azzal, hogy olyan hibákat vétettünk, amelyek visszatérő problémát jelentenek. 32 alkalommal engedtük nekik, hogy lerohanjanak minket. A Pécs úgy tudott visszajönni a mérkőzésbe, hogy szinte nem is volt szabálytalanságuk. Úgy gondolom, hogy a vereségünk legnagyobb okát pedig itt kell keresni. Megvolt a lehetőségünk, de nem tudtuk élni vele, de van még itt valami. Ez nem először történik meg, úgyhogy most már jobb lesz beszélni róla. Lehetséges, hogy egy ilyen kiélezett találkozón, az egyik csapat 29 büntetőt dob, amíg a másik csak 9-et? A második félidőben csak 3 büntetőt dobhattunk. Ha valaki hússzal több büntetőt dob, az érdekes. Készülnünk és koncentrálnunk kell. Vissza kell nyernünk az energiánkat és jobban kell kontrollálnunk a következő találkozót, hogy vissza tudjunk jönni.

Tóth Orsolya: - Gratulálok a pécsi csapatnak, nagyon jól játszottak a végjátékban. Szerintem az elején mi kontroláltuk a mérkőzést, egészen a félidőig. Sajnos, ahogy a harmadik negyedet elkezdtük, így nem lehet pályára lépni. Nem fokuszáltunk arra, amit megbeszéltünk, és már ott eldőlt a mérkőzés. Azt az extrát már a végén nem tudtuk hozni, ami a TFSE ellen sikerült. Remélem otthon győzünk, ehhez azt kell játszanunk, amit az első félidőben nyújtottunk.