(A cikk 1. részét ide kattintva olvashatják)
Hogyan épül, milyen koncepció mentén állt össze a PEAC-Pécs játékosanyaga?
A szakmai elképzelések mellett természetesen a pénzügyi lehetőségek jelentettek ebben kontrollt, így az első esztendőben arra nyílt lehetőségünk, hogy három meghatározó játékost foglalkoztassunk. Egyikük a magyar válogatott keret tagja, Fűrész Dia, aki irányítóként, hátvédként kell hogy vezesse ezt a fiatal csapatot. Mellette két külföldit szánunk még meghatározó embernek, egy centert és egy hátvédet, akik közül az utóbbi már nálunk is edz. Ezen felül három tapasztaltabb játékost tudunk a sorainkban, akik segíthetik a húzóembereket, illetve a fiataloknak mintát jelenthetnek: Czukor Tünde örömünkre visszatért Zalaegerszegről Pécsre, ahonnan indult, Horváth Lilla bár nem itt született, de már-már pécsinek mondható, és szerződtettünk egy szerb fiatal bedobót, aki nem meghatározó, de hasznos emberünk lehet a csapatjátékban. Ehhez a hatoshoz csatlakozik az a tehetséges, fiatal kontingens, melyben hét U20-as és U18-as válogatottunk is van. Hozzájuk keresünk és vonunk be további tehetséges ifjakat, akik közül külön megemlíteném a Rátgéber Akadémiára Nagykanizsáról szerződtetett Kiss Virágot, aki 14 évesen az egyik legnagyobb tehetség Magyarországon, és már fog edzeni a felnőtt csapattal, valamint ötödik centerként a későbbiekben játékpercekhez is juthat a legfiatalabb generáció képviseletében.
Hogyan látod Pécs városában a női kosárlabda kérdését, a két pécsi csapat indulását az A csoportban?
Nem tisztem és nem is szeretnék másokkal foglalkozni. Engem nem erre kértek föl, hanem arra , hogy egyetemi alapokon próbáljak meg felépíteni egy új csapatot, legfőképpen pécsiekre alapozva, a lokálpatriotizmus erősítésével. Úgy gondolom, hogy ezzel kell foglalkoznom, nincs időm másra. Nagyon fontosnak érzem, hogy nem csak beszélek az utánpótlásról, hanem az itteni ügyvezetőségem mellett a Rátgéber Akadémia sportigazgatójaként is dolgozom, ezáltal átlátom a teljes fiú-lány utánpótlás szegmenst itt Pécsett, és tudom azt irányítani, hogy a tehetséges fiatalok ne máshol, hanem a mi klubunk felnőtt csapatában kössenek ki, és megfelelő ívet tudjanak a sportkarrierjük során befutni.
Gyakorlatilag a PEAC-Pécs a Rátgéber Akadémia első csapatának, kirakat-együttesének szerepét tölti be?
Igen, ez a cél. Széles bázist sikerült már kialakítani, iskolai utánpótlásban többszáz gyerekünk van, akikből megfelelő képzéssel és kiválasztással pár év múlva már nem arról kell beszélnünk, hogy csak néhány játékosból lehet válogatni a felnőtt mezőnyben, hanem jóval nagyobb számban ontanánk a tehetségeket a kosárlabda számára. Ragyogó edzőink vannak, Imreh Ajtonyt már említettem, de ide tartozik Debreceni Eszter, aki az utánpótlás vonalon meghatározó személyiség a pécsi női kosárlabdában, hiszen a PVSK U19-es csapata mellett viszi az Akadémia 2000-ben született lányainak csapatát is, de mellettük több szakemberünk is magas szintű szakmai munkát végezve megfelelő szinten tudja tartani az utánpótlást.
A PEAC-Pécs mire számít a pécsi szurkolóktól, és mit akar adni számukra?
Az idei évben a nemzetközi szerepléssel, az Adria Ligával adunk egy olyan pluszt, amiért igazán érdemes lesz a meccseinkre járni. Bármilyen sportágban, de a kosárlabdában különösen igaz, hogy egy szerb, horvát, bosnyák, montenegrói, szlovén együttessel játszani, tőlük tanulni, velük összemérni a tudásunkat nagy kihívás. Játékosmúltamból is tudom, hogy akár erős, akár gyenge csapattal játszottunk ezek közül, az a mentalitás, harcosság olyan feladat elé állított minket, amelyből sokat lehetett tanulni. Ez a mi fiataljainknak is rengeteget fog jelenteni, akár már ennek az idénynek a végén, de főleg hosszabb távon. Sok meccset vívunk majd, hogy tapasztalatot szerezzünk, és nem gondoljuk, hogy minden meccsen nyerünk, de a nyolc hónap alatt mintegy hatvan meccs komoly, jól irányítható terhelést ad a játékosoknak és érdekes, izgalmas sportélményt a nézőknek.
Milyen feladatok vannak még a csapat előtt rövid távon?
Nem találtunk még végleges megoldást a center posztunkra, ezt a kérdést a jövő héten szeretnénk lezárni, és egy olyan játékossal szerződést kötni, aki mielőbb, szeptember második felében, de legkésőbb október elején be tud kapcsolódni a közös munkába. Az Adria Liga már valószínűleg a szeptember 22-23-i hétvégén elrajtol, előtte sor kerül még edzőmeccsekre, ki fog alakulni a csapat ritmusa, és ezek által októberre, a magyar bajnoki nyitányra, amikortól szerda-szombat beosztással indulunk, már kellően játékban leszünk.